Društvo slovenskih založnikov in Društvo slovenskih knjigotržcev že deveto leto zapored (od leta 2008) podeljuje priznanji NAJ KNJIGOTRŽEC in NAJ ZALOŽNIK.
Z nagrado želita obe stanovski društvi predstaviti in izpostaviti (p)osebne, oziroma izjemne dosežke na področju trženja in prodaje knjig oz. na področju založništva in izdajanja knjig. Namenjena je kot spodbuda in zgled dobre prakse, prejmejo pa jo tisti posamezniki, ki so s svojim pristopom in kvalitetnim delom v minulem letu opazno zaznamovali slovensko knjižno pokrajino.
Nagrajence je v imenu obeh društev letos izbirala komisija v sestavi: g. Bojan Švigelj, ga. Ingrid Celestina, g. Simon Ozvatič, ga. Katarina Modic in Renate Rugelj, kot predsednica komisije. Komisija je temeljito in odgovorno pregledala vse predloge (skupno več kot dvajset založnikov in knjigotržcev), končni odločitvi pa sta bili soglasno sprejeti.
Nagrado sta podelili ga. Andreja Kavčič (predsednica DSZ) in ga. Ingrid Celestina (predsednica DSK).
Nagrado
Naj knjigotržec leta 2016
prejeme ga. MAJDA KNE, Mladinska Knjiga Trgovina, Konzorcij.

ga. Majda Kne
Utemeljitev:
»Ponuditi, spodbuditi, vprašati, se pogovarjati, vedeti, poznati – to so osnovne naloge knjigarnarja. Empatija, sposobnost dela z ljudmi pa je seveda samoumevna. Prodajanje lepe zunanjosti in prijaznega nasmeška brez kakršnekoli vsebine se mi ne zdi dobra naložba.« Tako je Majda Kne pred dvema letoma v intervjuju za Poglede opisala poklic, ki ga opravlja od leta 1979. Začela je pri tedanji Državni založbi Slovenije, od leta 1999 pa si brez nje ne znamo predstavljati oddelka leposlovja v ljubljanskem Konzorciju. Majda sodi med žal izumirajočo vrsto prodajalcev knjig, ki obiskovalcev ne usmerijo zgolj na računalniške baze podatkov, temveč jih znajo pritegniti s svojo širino in zavzetostjo. Z izjemno temeljitostjo spremlja knjižno produkcijo, jo poglobljeno prebira in o njej oblikuje pronicljive sodbe, na podlagi katerih lahko kompetentno svetuje tako tistim, ki so se slučajno znašli na oddelku leposlovja, kot onim, in ti so v njenem primeru v večini, ki v Konzorcij zahajajo prav zaradi nje. Majda pozna ne samo svoje kupce, temveč tudi avtorje, prevajalce, založnike … in vsi poznajo Majdo.
Od lanske pomladi v Konzorciju enkrat mesečno vodi literarne klepetalnice Od prve do zadnje strani. Gre za srečanja, namenjena zahtevnejšim bralcem, katerim skupaj z avtorji, prevajalci in drugimi ustvarjalci predstavlja knjige, ki jih je res vredno prebrati. Ne ustraši se nobene vsebine, saj zna tudi o zahtevnejših temah spregovoriti na komunikativen in zanimiv, a nikoli površen način. Svojevrstna priporočila so tudi njeni izbori novih knjig, ki jih vsak mesec objavlja na spletni strani Konzorcija.
Majda Kne je tudi odlična mentorica mladim knjigarnarjem, ki jim posreduje svoje dolgoletno znanje in jih uči ljubezni do knjige. Tiste brezpogojne ljubezni, ki je pri Majdi, knjigarnarki z dušo in srcem, ni mogoče spregledati.
Čestitamo!
Nagrado
NAJ založnik leta 2016
prejme založba MIŠ, (družinska založba, Janez in Irene Miš, nagrado je prevzel njun sin Anže Miš).

Nagrado je prevzel Anže Miš
Utemeljitev:
Založba Miš si s prepoznavno vsebinsko zasnovo programa, z uspešnim sodelovanjem z domačimi in tujimi avtorji, z izpričano kakovostjo izdanih del in s programom festivala Bralnice pod slamnikom, ki presega običajne festivalske aktivnosti, zagotovo zasluži omenjeno nagrado.
Sidrišče njihovega programa je v mladinski književnosti, torej pri knjigah, ki ciljajo na bralca in kupca knjig v tistih občutljivih letih, ko se odloča ali bodo knjige tudi dolgoročno igrale pomembno vlogo v njegovem življenju. S prefinjenim očesom za izbor primernih knjig z vsega sveta, z velikim poudarkom na domačih avtorjih, ki mu pritiče tudi posluh za preference slovenskega bralca, je založba Miš pojem založbe z vrhunskim mladinskim knjižnim programom, ki ga odlikujejo tudi zgledni uredniški standardi. Premiki od mladinskih proti mlajšim in starejšim bralcem kažejo izurjenost pri izboru ilustratorjev pri otroških izdajah in premišljen izbor odmevnih ali pa klasičnih besedil za odraslo publiko, kar to založbo približno s tridesetimi knjižnimi izdajami letno (to je za družinsko založbo že samo po sebi velik izziv), umešča med manjše slovenske založbe s celovitim in raznovrstnim leposlovnim programom. Že vrsto let sodijo v sam vrh tudi pri številu dodeljenih Zlatih hrušk, ki jih Pionirska podeljuje najboljšim otroškim in mladinskim knjigam. Minulo leto so prejeli kar 13 Zlatih hrušk, kar pomeni, da je najvišjo oceno prejelo kar 65 % knjig, ki jih je za mlade Založba Miš izdala v enem letu.
Ob tem pa se njihovo delo ne konča pri izdajanju knjig in njihovem plasiranju na knjižnični in knjigarniški trg, kar počnejo vse v lastni režiji: v založbi so v okolju, kjer bivajo in delajo, zasnovali še mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom, ki so ga letos organizirali že šestič. Bralnice nedvomno omogočajo prostor za plodno srečevanje teoretikom, ustvarjalcem, učiteljem in otrokom, s festivalom pa nadgrajujejo svoja prizadevanja za motiviranje za branje. V okviru festivalskega dogajanja, na katerem gostijo priznane slovenske in tuje ustvarjalce mladinske književnosti, se je letos odvrtelo več kot 130 najrazličnejših prireditev.
Prepričani smo, da bo založba Miš še naprej uspešno odstirala nove knjižne svetove mladim in malce manj mladim bralcem, v goste tudi v prihodnje vabila priznane avtorje, ter se ambiciozno in pogumno lotevala novih knjižnih projektov.
Čestitamo!
Dr. Samo Rugelj - najzaložnik leta 2015

dr. Samo Rugelj in Hanzi Mlečnik
Samo Rugelj je založnik (ob tem pa tudi soustanovitelj in glavni urednik založbe UMco) že petnajst let. Od leta 2005 je tudi odgovorni urednik Bukle, brezplačne revije o knjigah.
V prvih letih pojavljanja na knjižnem trgu se je založba UMco ukvarjala predvsem z izdajanjem filmske publicistike, ki je podpirala njeno revijalno dejavnost in s tega področja je v tem času izšlo skoraj 90 knjižnih naslovov, med njimi tudi nekatera temeljna domača in prevodna enciklopedična dela (od Knjige o filmu in Svetovne zgodovine filme do dvojezične Slovenske kinematografije celovečernih filmov in Zgodovine filma na Slovenskem).
Po letu 2008 je založba UMco začela širiti svoj založniški program še na druga področja, ki so bila na slovenskem knjižnem trgu precej deficitarna ali pa v zatonu. Prvo od njih se zrcali v zbirki Preobrazba, v kateri izhajajo domača in prevodna (klasična) psihološka dela, drugo pa v zbirki Angažirano, v kateri izhajajo nekatera najbolj izpostavljena prevodna in domača knjižna dela z družbeno angažirano noto. Obe zbirki prispevata v duhovno orodjarno modernega človeka, saj bralcu širita pogled vase in na družbo.
Pri tem velja poudariti prizadevanja založbe in založnika, da kljub zahtevnejšemu profilu teh knjižnih naslovov, na področju promocije knjig poskušata narediti kar se le da veliko za njihov čim učinkovitejši tržni in bralski plasma. Njihova večletna prizadevanja so se v letu 2014 potrdila tudi v odmevnih in uspešnih knjigah, kot sta prevedeni Prikrito Davida Eaglemana in Civilizacija Nialla Fergusona ter domači Ultrablues treh avtorjev, Gombača, Videmška in Ruglja in pa Štefančičev Kdor prej umre, bo dlje mrtev, ki so se kljub svoji ozki publiki v tem letu kar nekajkrat zavihtele na lestvico najbolj prodajanih knjig ter poleg Rožančeve nagrade za najboljše esejistično delo doživel tudi mnoge pozitivne kritiške odmeve.
Z aktivnim angažmajem v minulem letu je založba UMco ter Samo Rugelj kot založnik in pa glavni urednik založbe dokazal, da se da na slovenskem trgu uspešno prodajati tudi zahtevnejše nišne knjižne naslove.
Hanzi Mlečnik – najknjigotržec 2015
Hanzi Mlečnik kot knjigotržec že več kot 20 let deluje v Mohorjevi knjigarni v Celovcu, eni od dveh slovenskih knjigarn na avstrijskem Koroškem. Prijazno postreže kupcem tako v slovenskem kakor v nemškem jeziku ter jim vešče svetuje pri izboru knjig in druge knjigarniške ponudbe. Odlikujeta ga zanimanje in ustrežljivost, predvsem pa mu je pomembno končno zadovoljstvo kupcev. V knjigarni skrbi z ekipo knjigarne tudi za neobičajne knjižne predstavitve, branja ter druge literarne in kulturne dogodke, ki jih deloma tudi sam vodi. V obliki potujoče knjigarne postavlja knjižne police tudi zunaj knjigarne – v šolah, kulturnih domovih in drugod.
Ker se kot človek z umetniško žilico v prostem času najraje umetniško izživlja, to nadarjenost s pridom izrablja tudi v poklicnem življenju, npr. pri dekoraciji in ustvarjanju privlačnih ambientov v knjigarni.
V okviru stalnice »Rož, Podjuna, Zila« Mohorjeva knjigarna iz Celovca vsako leto pripravi večjo prireditev v eni izmed treh koroških dolin z literarnim branjem, umetniško razstavo in glasbeno.
Hanzi Mlečnik goji tudi izredno dobre stike z avtorji in umetniki iz vse Slovenije, zaradi česar jih redno vabi na nastope v Celovec.
V projektu »Upaj si!« se trudi za ponudbo starejši generaciji, ki jo v projektu nagovarja s sodelovanjem pri umetniškem in literarnem izražanju. Iz teh projektov se često porodijo prireditve z branjem in razstavo.
V nemško govorečem okolju Mohorjeva knjigarna vzdržuje stike seveda tudi z nemško javnostjo. Poseben projekt knjigarne je na primer sodelovanje na simpoziju o Viktorju Franklu.
Poleg tega z Mohorjevo knjigarno in v sodelovanju z drugimi koroškimi knjigarnami Hanzi Mlečnik že vrsto let pripravlja knjižni bolšji sejem v središču Celovca. Na tem sejmu daje razpoznavni pečat Mohorjevi stojnici prav izbor slovenskih knjig.
Kot oče dveh otrok Hanzi Mlečnik rad predstavlja knjige mladim, saj obiskujejo knjigarno tudi šolske skupine, predvsem iz dvojezičnih šol južne Koroške. Tem še posebej polaga na srce učenje slovenskega jezika z branjem, da bodo tako ohranili dvojezični obraz dežele Koroške.
Z veseljem v srcu lahko rečemo, da je v času svojih službenih let Hanzi Mlečnik kot knjigotržec postal tudi najbolj prepoznavni obraz Mohorjeve knjigarne v Celovcu.